راهنمای نویسندگان

 بدیهی است پس از درج این اطلاعیه، در صورت رد مقاله در مرحله اولیه و واریز مبلغ، امکان برگشت هزینه میسر نیست.

 

توجه

دریافت وجه بابت هزینه بررسی اولیه و هزینه پذیرش نهایی مقالات

استادان گرامی و دانشجویان عزیز

براساس مصوبه هیات رئیسه دانشکده حقوق و علوم سیاسی و پیرو مصوبه شورای سردبیران مورخ 1399/3/26 در خصوص هزینه چاپ مقالات در فصلنامه سیاست، مقرر شده است از تاریخ 1399/5/1 برای هر مقاله جهت ارسال به داوری مبلغ 2/500/000 ریال و پس از تایید مقاله مبلغ 1/500/000 مبلغ دیگر جهت چاپ مقاله از مولفان محترم دریافت گردد (لازم به ذکر است در صورتی که  مقاله از طرف داوران محترم مردود اعلام شود مبلغ 2/500/000 ریال اولیه قابل بازگشت به مولف نمی باشد).

 

بانک مرکزی

 شماره حساب: 4001070103006825

 شناسه واریز : 348070174140107000000002502202

 شناسه شبا: IR830100004001070103006825

 به نام :  تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی

 

از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از واریز مبلغ موردنظر، رسید بانک را اسکن کرده و به عنوان فایل پیوست بارگذاری کنند.

 

 

فایل تعهدنامه

 

فایل تعهدنامه را از اینجا دانلود نمایید.

 

 

 

  نحوه ارسال مقاله جهت داوری

از تاریخ 91/2/1 مقالات به صورت آن لاین (Online Submission) پذیرش می گردد.

مقاله براساس راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست موجود در سایت تنظیم و به همراه فرم تعهد تکمیل شده در سایت بارگذاری شود. مقالاتی که طبق فرمت نباشد، مورد "بازبینی اولیه" قرار نمی گیرند.

جهت ارسال مقاله به نکات زیر دقت فرمایید:

1 – ثبت نام کاربر: در سمت راست صفحه روی گزینه "ثبت نام نویسنده" کلیک کنید. برای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها (استاد، دانشیار، استادیار)، در زمان تکمیل مشخصات، رتبه علمی نویسندگان درج گردد (عضو هیأت علمی کافی نیست). پس از تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه کاربری و کلمه عبور، می توانید مقاله را ارسال نمایید. اعضای هیات علمی دانشگاه ها پس از ورود به سامانه در بخش "تنظیمات" و درج اطلاعات شخصی، در صورتی که تمایلی به داوری ندارند، حتما گزینه مربوطه را انتخاب کنند و در صورتی که مایل به داوری هستند، گزینه "تمایل به داوری دارم" را انتخاب کنند.

2 – شناسه کاربری و کلمه عبور: جهت ارسال مقاله، شناسه کاربری و کلمه عبور مورد نیاز می باشد، لذا در حفظ ایمیل ارسالی سامانه کوشا باشید. شناسه کاربری، ایمیل نویسنده می باشد. چنانچه کلمه عبور را فراموش کرده اید، روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" در سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس گزینه "نمی توانم وارد سامانه شوم" را انتخاب کنید. ایمیل را تایپ کرده و گزینه "تغییر کلمه عبور" را انتخاب کنید. ایمیلی جهت فعال سازی از طرف سیستم ارسال می گردد. پس از کلیک بر روی لینک فعال سازی، کلمه عبور جدید به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. کاربر پس از ورود به کارتابل خود می تواند در بخش "تنظیمات" در بالای صفحه رمز عبور را به رمز مورد نظر خود تغییر دهد.

3 – نحوه بارگذاری مقاله در سامانه: جهت ارسال مقاله روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" کلیک کنید و پس از ورود به سامانه، مقاله را به صورت یک فایل ( Word) به عنوان {متن اصلی مقاله} و مشخصات نویسندگان را به عنوان  {مشخصات نویسندگان} و فرم تعهد تکمیل شده را به عنوان {متن ضمیمه} (در مجموع 3 فایل) بارگذاری نمایید. از بارگذاری شکل ها و جدول ها، نامه به سردبیر و یا بارگذاری فایل Pdf به صورت فایل های جداگانه خودداری فرمایید.  پس فایل را تنها به فرمت Word بارگذاری فرمایید. نام فایل اصلی عنوان انگلیسی مقاله باشد و نام و مشخصات نویسنده و یا نشریه در عنوان فایل و متن مقاله تایپ نشود. چنانچه بارگذاری دقیق و کامل انجام شود، مقاله در قسمت "مقالات در دست بررسی" (در سمت راست صفحه کاربر) قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت، مقاله در بخش "مقالات ناتمام" قرار می گیرد و قابل رویت در کارتابل کارشناس جهت بازبینی اولیه نخواهد بود. این بدان معناست که مقاله ای برای داوری ارسال نشده است.

 در زمان مشخص کردن نشریه، دقت فرمایید که مقاله برای نشریه مورد نظر ارسال گردد و به اشتباه نام نشریه دیگری انتخاب نشود.

پیش از بارگذاری فایل دقت فرمایید:

- دقیقا یک فایل از {نوع متن اصلی مقاله} آپلود کنید.

- فایل مقاله، بدون ذکر نام و آدرس نویسندگان الصاق شود.

- فایل از نوع «متن ضمیمه» به داور یا داوران نمایش داده نخواهد شد.

نکته مهم: ورود به سامانه با نقش "نویسنده" است.

4 - بازبینی اولیه یا جمع بندی کارشناس: مقاله پس از ارسال، ابتدا برای کارشناس نشریه جهت بازبینی اولیه ارسال خواهد شد. تنظیم مقاله طبق فرمت موجود در سایت و همچنین مطالعه دقیق صفحه "راهنمای نویسنده" جهت رفع اشکالات احتمالی، به عهده نویسنده مسئول مکاتبات است و تذکر نکته به نکته موارد خواسته شده توسط کارشناس برای تمامی مقالات ارسالی امری غیرممکن است. به دلیل بارها مشاهده موارد مشابه، بابت عدم همکاری برخی نویسندگان، مقاله مدتها در مرحله بازبینی اولیه می ماند. لذا خواهشمند است حتما پیش از ارسال مقاله، فایل راهنمای تهیه مقاله موجود در سایت را دقیق مطالعه نموده و موارد ذکر شده در صفحه "راهنمای نویسنده" را کامل رعایت نمایید. دانلود یکی از مقالات به چاپ رسیده در سایت می تواند جهت الگو به نویسنده کمک کند، با این تفاوت که در مقاله ارسالی جهت داوری، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. به غیر از موارد ذکر شده، تمامی موارد مشابه می باشد.

نکته بسیار مهم: مقاله تنها یک بار با یک کد رهگیری مشخص برای نشریه ارسال می گردد، لذا از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از دریافت نظرات داوران جهت ارسال مجدد مقاله تصحیح شده به هیچ وجه مقاله را به عنوان یک مقاله جدید با کد رهگیری مجزا ارسال نکنند زیرا سوابق با کد رهگیری اصلی قابل دسترسی است و مقاله جدید مانند مقالات دیگر مجدد در مرحله بازبینی اولیه قرار می گیرد. همچنین از ارسال فایل مقاله از طریق ایمیل به کارشناس و یا سردبیر خودداری گردد.

 5 – نحوه پی گیری مقاله: جهت پی گیری مقاله روی گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات - جعبه مقالات - کلیک کنید و از مراحل مختلف پرونده مطلع شوید. مقاله پس از بازبینی اولیه و تأیید کارشناس، برای سردبیر نشریه ارسال خواهد شد. تمامی مراحل از طریق گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات قابل رویت می باشد.

 در صورتی که نویسنده از تخصیص عنوان مقاله در مجله مربوطه اطمینان ندارد، حتما قبل از ارسال مقاله، عنوان مقاله را به کارشناس نشریه ایمیل نماید و پس از تایید سردبیر، نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید.

***************************************************************** 

 

اشکالات متداول در مقالات ارسالی

 نام فایل اصلی مقاله (Word)، نام نویسندگان و یا مشخصات آنها است. نام فایل عنوان انگلیسی مقاله باشد.

نویسنده از راهنمای تهیه مقالات قدیم استفاده می کنند که قابل قبول نیست. راهنمای تهیه مقاله به همراه فایل تعهد در سایت قابل دسترسی می باشد.

نویسنده به اشتباه مقاله را چند بار بارگذاری می کند و یک مقاله با کدهای رهگیری متفاوت در سایت قابل دسترسی است که قابل قبول نیست. تنها یک بار باید مقاله را بارگذاری کنند. در صورت بروز اشتباه، برای کلیه مقالات موجود باید اعلام انصراف کنند. تنها یک مقاله (با یک کد رهگیری مشخص) برای کارشناس ارسال گردد.

جدول های مقاله باید طبق فرمت نشریه واضح باشد تا در نسخه چاپی و همچنین انتشار الکترونیکی (فرمت Pdf) قابل مشاهده و واضح باشد.

در متن مقاله در اکثر موارد، نحوه رفرنس دهی طبق راهنمای تهیه مقاله نیست. دانلود یکی از مقالات منتشر شده موجود در سایت می تواند به عنوان الگو مفید باشد.

 در موقع ارسال مقاله، نام نشریه اشتباه انتخاب می شود و مقاله به اشتباه برای نشریه دیگری ارسال می گردد، لذا خواهشمند است به عنوان نشریه مورد نظر خود توجه فرمایید.

 کلمات کلیدی انگلیسی معادل دقیق کلمات کلیدی فارسی باشد و به ترتیب حرف الفبا در زیر چکیده درج گردد. کلمات کلیدی انگلیسی از A تا Z تایپ شود.

*****************************************************************

خواهشمند است از ارسال ایمیل جهت پی گیری به سردبیر و یا اعضای هیات تحریریه نشریه، پی گیری حضوری یا از طریق اساتید و دانشجویان محترم دانشکده جدا خودداری فرمایید.

  

 راهنمای تدوین مقاله

مجله تخصصی 'فصلنامه سیاست'(مجله حقوق و علوم سیاسی  سابق) نشریه علمی - پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که به صورت فصلنامه 4 بار در سال (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) منتشر می‌گردد. مقالاتی که برای چاپ در این نشریه پذیرش می­شوند، نباید قبلاً در نشریه دیگری چاپ و یا به­ طور هم­زمان به دیگر نشریات ارسال شده باشند.  این نشریه از پذیرش یادداشت علمی یا مقاله کوتاه معذور است.

  

 روش نگارش:

   - کلیه بخش­های مقاله روی کاغذ سفید به ابعاد 21 × 7/29 سانتی­متر (A4) و با فاصله خطوط یک (Single) و 4.5  سانتی­متر در چپ و راست و 5.1 سانتی متر در بالا و پایین، با نرم­افزار Microsoft Word 2003 تهیه گردد.

    - تعداد صفحات قابل قبول حداکثر 20 صفحه می­باشد.

   - در نگارش مقاله توصیه می­شود که تا حد امکان از به­ کار بردن واژه­ های بیگانه پرهیز شود. استفاده از واژه­ های مصوب فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران، توصیه می­گردد.

 - اسامی و واژه­های علمی، و سایر اصطلاحات خارجی را در متن مقاله داخل پرانتز در کنار اصطلاح فارسی به زبان انگلیسی نگاشته شود.

 - در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شود (به استثنای اعداد داخل جدول­ها، شکل­ها و شماره رفرنس­های ارائه شده در پایان جمله و شماره­گذاری فرمول­ها).

   -  در متن مقاله، % به صورت کلمه درصد نوشته شود (به استثنای جدول­ها و شکل­ها).

   - چکیده فارسی و انگلیسی در دو برگه جداگانه به­ ترتیب در ابتدا و انتهای مقاله ارائه گردد.

 - زیرنویس­ها (Footnotes)زمانی در مقاله نگاشته شود که نویسنده می خواهد مطلبی را توضیح دهد.

 - فرمت جدول­ها از نوع راست به چپ باشد.

   - کادر اطراف نمودارها حذف شود.

 - میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد و بعد از این علامت­ها یک فاصله (Space) درج گردد.

 - ابتدای هر پاراگراف به صورت تورفته (Indent) به میزان 0.5 سانتی­متر باشد.

 - در چکیده فارسی، متن مقاله، جدول­ها و شکل­ها، تاریخ­ها به شمسی و فقط در چکیده انگلیسی به میلادی ارائه گردد.

  فونت­ها: 

موضوع

اندازه

فونت

عنوان فارسی

14 Bold 

B Tit

عناوین بعدی مقاله (به ترتیب نزولی)

(12 ، 13، 14) Bol

B Yagut

چکیده و واژگان کلیدی فارسی

10

B Lotus

چکیده و واژگان کلیدی انگلیسی

11

Times New Roman

متن مقاله

12

B Lotus

منابع درون متنی فارسی

9

B Lotus

منابع درون متنی انگلیسی

9

Times New Roman

منابع فارسی

9

B Lotus

منابع انگلیسی

9

Times New Roman

پاورقی فارسی

9

B Lotus

پاورقی انگلیسی

9

Times New Roman

 

 بخش­های مختلف مقاله

 قسمت­های مختلف مقاله به ­ترتیب شامل: برگ شناسه و تعهدنامه، عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، متن مقاله، نتیجه، منابع، عنوان انگلیسی، چکیده انگلیسی، کلمات کلیدی انگلیسی می­باشد.

 

  1 - شناسه و تعهدنامه مقاله

  به همراه هر مقاله لازم است یک صفحه در برگیرنده­ عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی و مرتبه علمی نویسنده(گان)، و نام و نشانی مؤسسه­ای که نویسنده(گان) در آنجا اشتغال دارند، شماره تلفن همراه نویسنده(گان)، شماره تلفن محل کار، شماره نمابر (فاکس) و پست الکترونیکی نویسنده(گان) مشخص شود. فرم تعهدنامه در سایت نشریه (http://JPQ.ut.ac.ir) قابل دسترسی است. امضای نویسندگان در این فرم الزامی است و امضا از طرف دیگران قابل پذیرش نیست.  

  2 - عنوان، چکیده و کلمات کلیدی (صفحه اول)

  عنوان مقاله بایستی کوتاه و از محتوای مقاله برگرفته شده باشد و به سهولت برای خواننده قابل درک باشد. در عنوان مقاله و چکیده به‌جز در موارد مقیاس‌های استاندارد از کلمات اختصاری استفاده نشود. چکیده فارسی در یک پاراگراف و حداکثر در 150 کلمه ارائه گردد و در بخش چکیده­های فارسی و انگلیسی، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. چکیده باید بیان­گر مسئله، هدف، روش و نتایج تحقیق حاضر باشد. در پایین چکیده، کلمات کلیدی ذکر گردد. در این بخش، حداکثر نه کلمه کلیدی به ترتیب حروف الفبا نوشته شود. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

   3 - مقدمه (صفحه دوم)

   مقدمه در یک صفحه ارائه گردد و در آن ضمن مرور پژوهش­های پیشین، در پاراگراف آخر هدف پژوهش توضیح داده شود.

  4- متن مقاله

 5 - نتیجه

 نتایج حاصله از مقاله در پایان مقاله در قالب یک نتیجه­ گیری کلی ارائه شود.

 نکته

 * در هر قسمت از مقاله که به یک جدول و یا شکل اشاره شد، بلافاصله بعد از پاراگراف، جدول و یا شکل مربوطه ارائه شود.

 * در شکل­ها و جدول­ها، اعداد و مطالب به فارسی درج گردند (فونت مطالب داخل شکل­ها و جداول: B Lotus Bold 10).

 * اشکال کامپیوتری، ترسیمی و عکس­ها باید کاملاً واضح باشند.

 6  منابع و مآخذ

 در این بخش ، فقط منابع ذکر شده در متن مقاله مطابق دستورالعمل زیر ارائه شوند. کلیه منابع ارجاع داده شده در متن باید در این بخش آورده شوند. ابتدا منابع فارسی و سپس منابع انگلیسی براساس حروف الفبا شماره­گذاری و تنظیم شوند. در مورد مقالات، به ترتیب باید نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده، تاریخ انتشار مقاله در داخل پرانتز، عنوان مقاله Bold، عنوان مجله و محل نشر ارایه شود.

    ·          مقالات

 مقاله فارسی:

 متقی، ابراهیم (1386) . "سازه انگاری، هویت و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران" ، فصلنامه سیاست،  تهران: انتشارات دانشگاه تهران، 37 (4).

 مقاله انگلیسی :

 Hall, Peter (1997).  “Meta-Power and Social Organization”, Symbolic Interaction, Vol. 2, No 5.

  کتاب تألیفی فارسی

1. ملکوتیان، مصطفی (1384).  سیری در نظریه­های انقلاب، چاپ چهارم، تهران، نشر قومس.

  کتاب تألیفی انگلیسی

3. Gilespie, K (1984). The Tipartite Relationship, New york: praeger

  نحوه ارجاع منابع مورد استفاده در متن مقاله

 ارجاع معمولاً پس از یک مطلب مهم قید می­شود مثال:

 (کرمانی، 1384: 99)

 (Strange,1994:104)

  7 - عنوان و چکیده انگلیسی (Abstract) (صفحه آخر)

  در آخرین صفحه، عنوان، چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی ارائه شود و چکیده حداکثر 10 سطر باشد. چکیده انگلیسی ترجمه کامل و صحیح چکیده فارسی باشد و در صورت تغییر و بازنگری چکیده فارسی، تغییرات در چکیده انگلیسی نیز اعمال شود. تاریخ­های مورد اشاره در چکیده انگلیسی باید به میلادی تبدیل شوند. کلمات کلیدی عیناً ترجمه کلمات کلیدی فارسی (به­ترتیب از A تا Z) و حرف اول کلمات با حرف بزرگ باشد. کلمات کلیدی انگلیسی ارائه شده براساس حروف الفبا و عیناً ترجمه کلمات فارسی باشد. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

  

 راهنمای تنظیم فایل مشخصات نویسندگان به انگلیسی 

 

دانشجوی کارشناسی ارشد (علوم سیاسی ، روابط بین الملل، حقوق بین الملل،   مطالعات منطقه ای، سیاستگذاری عمومی)

MA. Student in  (Political Science, International Relations,   International Law, Rigional Studies, Policy Making)

دانش   آموخته کارشناسی ارشد (علوم سیاسی ، روابط بین الملل، حقوق بین الملل، مطالعات   منطقه ای، سیاستگذاری عمومی(

MA. In (Political Science,   International Relations, International Law, Rigional Studies, Policy Making)

دانشجوی   دکتری (علوم سیاسی ، روابط بین الملل، حقوق بین الملل، مطالعات منطقه ای،   سیاستگذاری عمومی)

Ph.D. Student in (Political   Science, International Relations, International Law, Rigional Studies, Policy   Making)

دانش آموخته دکتری (علوم سیاسی ، روابط بین الملل، حقوق بین الملل، مطالعات منطقه ای،   سیاستگذاری عمومی) 

Ph.D. in (Political Science,   International Relations, International Law, Rigional Studies, Policy Making)

مربی

 Instructor

استادیار

. Assistant Prof

دانشیار

. Associate Prof

استاد

.Prof

گروه علوم   سیاسی

 Political Science Department

گروه روابط   بین الملل

 International Relations Department

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

Faculty of Law and Political   Science

مدیر مسوول

Corresponding Author

 

  تذکرات مهم پایانی

- دانشجویان باید مقاله خود را به همراه یک عضو هیات علمی دانشگاه به صورت مشترک ارسال نمایند.

 - اعضای هیأت تحریریه در عدم پذیرش، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است.

 - مسئولیت کامل نظرهای ابراز شده در مقاله­ ها و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهش­گران به عهده نویسنده­(گان) مقاله می­باشد.

  - مقالاتی که مطابق راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست تهیه نشده باشند، در جلسه اعضای هیأت تحریریه مجله مطرح نخواهند شد.

  - به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه ­های احتمالی، توصیه می­­شود که نویسنده(گان) پیش از ارسال مقاله به این مجله، از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی­های احتمالی را گوشزد کنند.

 

 پست الکترونیک: Politics@ut.ac.ir

 

آدرس الکترونیکی: http://jpq.ut.ac.ir

 

 پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران: http://journal.ut.ac.ir

 

 در صورت داشتن هر گونه سوال با دبیر اجرایی نشریه مکاتبه نمایید:

politics@ut.ac.ir