راهنمای نویسنده

راهنمای نویسندگان

16 مهر 1400

مجله تخصصی «فصلنامه سیاست» (که در گذشته با نام مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی  منتشر می‌شد)، قدیمی‌ترین فصلنامه علمی-پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که به صورت فصلنامه 4 بار در سال (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) منتشر می‌‌شود. مقاله‌هایی که برای چاپ در این فصلنامه پذیرش می­ شوند، نباید در نشریه دیگری چاپ شده باشند، و یا به‌طور هم­زمان به دیگر نشریات فرستاده شده باشند.  این فصلنامه از پذیرش یادداشت علمی یا مقاله کوتاه معذور است.

شیوه‌نامه نگارش مقاله برای فصلنامه بروزرسانی شده است؛ و پذیرش هر مقاله‌ای بستگی به رعایت اصول این شیوه‌نامه دارد. نویسندگان محترم می‌توانند برای اطلاع از این ضوابط به «راهنمای تنظیم مقاله» و «شیوه‌نامه استناددهی» مراجعه کنند.

فایل «راهنمای تنظیم مقاله» را از اینجا دانلود نمایید.

 

فایل «شیوه نامه استناددهی» را از اینجا دانلود نمایید.

 

شناسه و تعهدنامه مقاله: به همراه هر مقاله لازم است یک صفحه در برگیرنده­ عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی و مرتبه علمی نویسنده(گان)، و نام و نشانی مؤسسه­_ای که نویسنده(گان) در آنجا اشتغال دارند، شماره تلفن همراه نویسنده(گان)، شماره تلفن محل کار، و پست الکترونیکی نویسنده(گان) مشخص شود. فرم تعهدنامه در سایت فصلنامه (http://JPQ.ut.ac.ir) در دسترس است. امضای نویسندگان در این فرم الزامی است؛ و امضا از طرف دیگران پذیرفتنی نیست. 

فایل «تعهدنامه» را از اینجا دانلود نمایید.

 

فایل «مشخصات نویسندگان» را از اینجا دانلود نمایید.

 

فایل «تعارض منافع» را از اینجا دانلود نمایید.

 

نکته مهم- دریافت وجه بابت هزینه بررسی اولیه و هزینه پذیرش نهایی مقاله‌ها: برای هر مقاله جهت ارسال به داوری مبلغ 3.000.000 ریال و پس از تایید مقاله، مبلغ 3.000.000 ریال دیگر برای چاپ مقاله از نویسندگان محترم دریافت ‌شود (لازم به ذکر است در صورتی که  مقاله از سوی داوران محترم مردود اعلام شود، مبلغ 3.000.000 ریال اولیه به مولف بازگردانده نمی‌شود).

شماره حساب: 4001070103006825    به نام :  تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی

 شناسه واریز : 348070174140107000000002502202

 شناسه شبا: IR830100004001070103006825

 

 از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از واریز مبلغ موردنظر، رسید بانک را اسکن کرده و به عنوان فایل پیوست بارگذاری کنند.

لطفا به لینک زیر جهت پرداخت هزینه داوری و انتشار مقاله مراجعه فرمایید و پس از درج نام و نام خانوادگی و کد ملی مبلغ را وارد و پرداخت را تکمیل فرمایید.

https://financialdep.ut.ac.ir/fa/integratedPayment/call-back-request?Req[subSubjectId]=16

 

نحوه ارسال مقاله جهت داوری

از تاریخ 01/02/1391 مقاله‌ها به صورت آن لاین (Online Submission) پذیرش می‌شود. مقاله براساس راهنمای تهیه مقاله «فصلنامه سیاست» موجود در سایت تنظیم و به‌همراه فرم تعهد تکمیل شده در سایت بارگذاری شود. مقاله‌هایی که فرمت و استانداردهای فصلنامه را رعایت نکرده باشند، به نویسندگان بازگردانده می‌شود. برای ارسال مقاله به نکات زیر دقت فرمایید:

1 ثبت نام کاربر: در سمت راست صفحه روی گزینه "ثبت نام نویسنده" کلیک کنید. برای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌‌ها (استاد، دانشیار، استادیار)، در زمان تکمیل مشخصات، رتبه علمی نویسندگان درج ‌شود (ذکر «عضو هیأت علمی» کافی نیست). پس از تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه کاربری و کلمه عبور، ‌‌می‌توانید مقاله را ارسال نمایید. اعضای هیات علمی دانشگاه‌‌ها پس از ورود به سامانه در بخش "تنظیمات" و درج اطلاعات شخصی، در صورتی که تمایلی به داوری ندارند، حتما گزینه مربوطه را انتخاب کنند و در صورتی که مایل به داوری هستند، گزینه "تمایل به داوری دارم" را انتخاب کنند.

2 شناسه کاربری و کلمه عبور: جهت ارسال مقاله، شناسه کاربری و کلمه عبور مورد نیاز ‌‌می‌باشد، لذا در حفظ ایمیل ارسالی سامانه کوشا باشید. شناسه کاربری، ایمیل نویسنده ‌‌است. چنانچه کلمه عبور را فراموش کرده‌اید، روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" در سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس گزینه "نمی‌توانم وارد سامانه شوم" را انتخاب کنید. ایمیل را تایپ کنید و گزینه "تغییر کلمه عبور" را انتخاب کنید. ایمیلی جهت فعال‌سازی از طرف سیستم ارسال می‌شود. پس از کلیک بر روی لینک فعال‌سازی، کلمه عبور جدید به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. کاربر پس از ورود به کارتابل خود ‌‌می‌تواند در بخش "تنظیمات" در بالای صفحه رمز عبور را به رمز مورد نظر خود تغییر دهد.

3 نحوه بارگذاری مقاله در سامانه: جهت ارسال مقاله روی گزینه "ارسال مقاله/ ورود اعضا" کلیک کنید، و پس از ورود به سامانه، مقاله را به صورت یک فایل ( Word) به عنوان {متن اصلی مقاله} و مشخصات نویسندگان را به عنوان  {فرم مشخصات نویسندگان} و فرم تعهد تکمیل شده را به عنوان {فرم تعهدنامه} و فرم تعارض منافع تکمیل شده را به عنوان {فرم تعارض منافع} بارگذاری نمایید. از بارگذاری شکل‌‌ها و جدول‌‌ها، نامه به سردبیر و یا بارگذاری فایل pdf  به صورت فایل‌‌های جداگانه خودداری کنید.  فایل را تنها به فرمت Word بارگذاری کنید. نام فایل اصلی «عنوان انگلیسی مقاله» باشد، و نام و مشخصات نویسنده و یا فصلنامه در عنوان فایل و متن مقاله تایپ نشود. چنانچه بارگذاری دقیق و کامل انجام شود، مقاله در قسمت "مقاله‌های در دست بررسی" (در سمت راست صفحه کاربر) قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت، مقاله در بخش "مقاله‌های ناتمام" قرار ‌‌می‌گیرد و قابل رویت در کارتابل کارشناس جهت بازبینی اولیه نخواهد بود. این بدان معناست که مقاله برای داوری فرستاده نشده است.

 در زمان مشخص کردن فصلنامه، دقت شود که به اشتباه به جای «فصلنامه سیاست» نام نشریه دیگری انتخاب نشود.

پیش از بارگذاری فایل دقت فرمایید:

- به‌طور دقیق یک فایل از {نوع متن اصلی مقاله} آپلود کنید.

- همراه با فایل اصلی مقاله، مقاله‌ بدون ذکر نام و آدرس نویسندگان نیز باید فرستاده شود.

- فایل از نوع «متن ضمیمه» به داور یا داوران نمایش داده نخواهد شد.

- نکته مهم: ورود به سامانه با نقش "نویسنده" است.

4 - بازبینی اولیه یا جمع بندی کارشناس: مقاله پس از ارسال، ابتدا برای کارشناس فصلنامه جهت «بازبینی اولیه» فرستاده خواهد شد. تنظیم مقاله طبق فرمت موجود در سایت و همچنین مطالعه دقیق صفحه "راهنمای نویسنده" جهت رفع اشکالات احتمالی، به عهده نویسنده مسئول مکاتبات است؛ و تذکر نکته به نکته موارد خواسته شده توسط کارشناس برای تمامی مقاله‌های ارسالی امری ناممکن است. به دلیل بارها مشاهده موارد مشابه، بابت عدم همکاری برخی نویسندگان، مقاله مدت طولانی در مرحله بازبینی اولیه ‌‌می‌ماند. لذا حتما پیش از ارسال مقاله، فایل راهنمای تهیه مقاله موجود در سایت را به دقت مطالعه کنید؛ و موارد ذکر شده در صفحه "راهنمای نویسنده" را به‌طور کامل رعایت نمایید. دانلود یکی از مقاله‌های چاپ شده در آخرین شماره‌ی فصلنامه از سایت ‌‌می‌تواند به عنوان نمونه‌ی خوب به نویسنده کمک کند، با این تفاوت که در مقاله ارسالی جهت داوری، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. به غیر از موارد ذکر شده، تمامی موارد مشابه است.

نکته بسیار مهم: مقاله تنها یک بار با یک کد رهگیری مشخص برای فصلنامه ارسال می‌شود، لذا از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از دریافت نظرات داوران هنگام فرستادن مقاله‌ی بازنگری شده و اصلاح شده‌ی خود به‌هیچ وجه آن را به‌عنوان یک مقاله جدید با کد رهگیری مجزا ارسال نکنند، زیرا سوابق با کد رهگیری اصلی قابل دسترسی است؛ در حالی که مقاله بازنگری‌شده مانند یک مقاله‌ی جدید دوباره در مرحله بازبینی اولیه قرار ‌‌می‌گیرد. توجه شود که نباید فایل مقاله از طریق ایمیل به کارشناس و یا سردبیر فرستاده شود.

 5 – نحوه پی‌گیری مقاله: برای پی‌گیری مقاله روی گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات - جعبه مقاله‌ها - کلیک کنید تا از مراحل مختلف پرونده مطلع شوید. مقاله پس از بازبینی اولیه و تأیید کارشناس، برای سردبیر فصلنامه فرستاده خواهد شد. تمامی مراحل از طریق گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات قابل رویت ‌‌است.

 در صورتی که نویسنده از تخصیص عنوان مقاله در مجله مربوطه اطمینان ندارد، حتما پیش از ارسال مقاله، عنوان مقاله را به کارشناس فصلنامه ایمیل نماید و پس از تایید سردبیر، نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید.

 

نکته مهم - از فرستادن ایمیل به سردبیر و یا اعضای هیات تحریریه فصلنامه برای پیگیری وضعیت مقاله، و نیز پیگیری حضوری یا از طریق اساتید و دانشجویان محترم دانشکده جدا خودداری شود.

 

اشکالات متداول در مقاله‌های فرستاده شده به فصلنامه

  1. نام فایل اصلی مقاله (Word)، نام نویسندگان و یا مشخصات آنها است. نام فایل عنوان انگلیسی مقاله باشد.
  2. نویسنده از راهنمای تهیه مقاله‌های قدیم استفاده ‌‌می‌کنند که پذیرفتنی نیست. راهنمای تهیه مقاله به همراه فایل تعهدنامه در سایت در دسترس قرار دارد.
  3. نویسنده به اشتباه مقاله را چند بار بارگذاری ‌‌می‌کند؛ و یک مقاله باکدهای رهگیری متفاوت در سایت قرار داده شده است. تنها یک بار باید مقاله بارگذاری شود. در صورت بروز اشتباه، برای کلیه کدهای اختصاص داده شده به یک مقاله اعلام انصراف کنند. تنها یک مقاله (با یک کد رهگیری مشخص) برای کارشناس ارسال ‌شود.
  4. جدول‌‌های مقاله باید طبق فرمت فصلنامه واضح باشد، تا در نسخه چاپی و همچنین انتشار الکترونیکی (فرمتpdf ) قابل مشاهده و واضح باشد.
  5. در متن مقاله در اکثر موارد، ﺷﯿﻮه ارﺟﺎع درون ﻣﺘﻨﯽ و ﻣﻨﺒﻊ‌ﻧﻮﯾﺴﯽ ﺑﺮ اﺳﺎس فرمت فصلنامه نیست.
  6. واژگان کلیدی انگلیسی ترجمه دقیق کلمات کلیدی فارسی باشد، و به ترتیب اهمیت در زیر چکیده درج ‌شود.
  7. عناوین را به اشتباه ترجمه می‌کنند. از جدول زیر برای ترجمه استفاده شود:

 

  استادیار

  AssistantProfessor

  دانشیار

  Associate Professor

  استاد

  Professor

  استاد پیوسته

  Adjunct Professor

  استاد بازنشسته  (با مدرک دکترا و کارهای برجسته)

  Emeritus Professor 

  دانشجوی دکترا

 PhD Candidate (Do not use periods, Not Ph.D.)

دانش آموخته دکترا در علوم سیاسی

  PhD in Political Science  

دانش آموخته کارشناسی ارشد در علوم سیاسی

  MA in Political Science  

پژوهشگر، بدون ارتباط سازمانی یا دانشگاهی

  Independent Researcher

   ***

فرآیند داوری، تصمیم‌گیری در مورد چاپ مقاله

1. پس از ارسال مقاله و سایر فایل‌های ضروری به فصلنامه از طریق سامانه، در مرحله اول مقاله از نظر رعایت راهنمای تدوین توسط گروه کارشناسی فصلنامه بررسی خواهد شد..

2. پس از پذیرش اولیه، سردبیر، دبیر تخصصی و کمیته علمی در مرحله دوم مقاله را از نظر کیفیت محتوا و مرتبط بودن موضوع ارزیابی کلی می‌کنند.

3. پس از پذیرش در مرحله دوم، مقاله به دو داور فرستاده می‌شود. داوری همسان و دوسو ناشناس است، و نویسندگان و داوران هیچ اطلاعی از هویت یکدیگر ندارند. تصمیم‌گیری در فرآیند داوری به شرح زیر است:

   - اگر دو داور مقاله را «غیر قابل پذیرش» ارزیابی کنند، مقاله رد خواهد شد.

   - اگر نظر یک داور «بازنگری کلی» و داور دوم «غیرقابل پذیرش» باشد، مقاله رد خواهد شد.

   - اگر نظر دو داور «بازنگری کلی» باشد، مقاله برای بازنگری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

   - اگر نظر یک داور «بازنگری جزئی»، و داور دوم «غیرقابل پذیرش» باشد، مقاله به داور سوم فرستاده می‌شود، و با توجه به نظر داور سوم تصمیم گرفته خواهد شد.

4. پس از انجام اصلاحات پیشنهادی داوران، نویسنده مقاله بازنگری شده را ارسال خواهد کرد، تا به داوران برای ارزیابی بعدی داده شود.

 

هر دو هفته ایمیلی برای یادآوری به داوران فرستاده می‌شود و در صورت عدم داوری مقاله پس از 6 هفته، مقاله از داور بازپس گرفته می‌شود، و به داور دیگری فرستاده خواهد شد. مدت زمان اخذ گواهی پذیرش در این فصلنامه بستگی به میزان اصلاحات لازم، نظرات تخصصی داوران، سرعت و دقت نویسنده در مرحله بازنگری، و نظر نهایی هیات تحریریه دارد. صدور گواهی پذیرش  منوط به تایید نهایی هیات تحریره است، و بین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.  تصمیم‌گیری هیات تحریریه در مورد پذیرش یا رد هر مقاله بر اساس ارزیابی نظرات تخصصی داوران و سنجش درستی آنها، مستندات علمی، و استدلال قوی انجام  خواهد شد.

 

 تذکرات مهم پایانی برای نویسندگان محترم

1. کلیه مراحل دریافت، داوری، بازنگری، پذیرش و یا رد و در نهایت انتشار مقالات از طریق سایت مجله انجام خواهد شد.

2. درخواست صدور گواهی پذیرش مقاله پیش از تصویب نهایی هیات تحریریه و یا به صورت دستی پذیرفته نخواهد شد. هیأت تحریریه در رد، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است. مقاله تا زمانی که مطابق راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست تهیه نشده باشد، در جلسه اعضای هیأت تحریریه مجله مطرح نخواهد شد، و گواهی انتشار دریافت نخواهد کرد.

3. با هدف افزایش خوانندگان بین‌المللی و در نظرگرفته شدن در پایگاه‌های بین‌المللی، در مقاله‌های فرستاده شده، چکیده و فهرست منابع به انگلیسی نیز ارائه شوند.

4. تعداد نویسندگان مقاله نباید بیش از دو نفر باشد. در مقاله مستخرج از پایان‌نامه دکترا، استاد راهنما نویسنده مسئول خواهد بود. درج نام نویسنده‌ای غیر از استاد راهنما (و یا یکی از مشاوران با تایید راهنما) و دانشجو در این مقاله‌ها ممنوع است. بارگذاری تصویر تصویب‌نامه پروپوزال در قسمت فایل‌های تکمیلی الزامی است، تا بتوان با شناسایی استادان راهنما و مشاور مانع از فرستاده شدن مقاله برای داوری به آنها شد. مقالات دانشجویی به صورت تنهایی ارائه نشود، حتما با استاد. راهنما و الزاما استاد راهنما نویسنده مسئول باشد

5. فصلنامه سیاست از قوانین کمیته بین‌المللی اخلاق در نشر (COPE) پیروی می‌کند. زمانی که سرقت علمی و هر گونه تخلف علمی از اصول اخلاق در پژوهش در مقاله‌ی ارائه شده به فصلنامه محرز شود، بی‌درنگ از دستور کار داوری خارج می‌شود؛ و حق هیات تحریریه برای هرگونه اقدام لازم در چارچوب مقررات محفوظ است.

6. دانشجویان باید مقاله خود را به همراه یک عضو هیات علمی دانشگاه به‌صورت مشترک ارسال کنند. اگر مقاله آنها مستخرج از پایان‌نامه است، باید پروپوزال تصویب شده خود و تأییدیه استاد راهنما (به‌عنوان نویسنده مسوول) را نیز بفرستند.

7. اعضای هیأت تحریریه در رد، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است. امتناع نویسنده از انجام اصلاحات پیشنهادی داوران و هیات تحریریه به‌معنای انصراف از چاپ مقاله خواهد بود.

8. مسئولیت کامل نظرهای ابراز شده در مقاله­‌‌ و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهشگران به عهده نویسنده­(گان) مقاله است.

9. مقاله‌هایی که مطابق راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست تهیه نشده باشند، در جلسه اعضای هیأت تحریریه مجله مطرح نخواهند شد.

10. باید چهار فرم اصلی تکمیل شده زیر به همراه فایل مقاله از طریق سامانه فرستاده شوند: 1- فرم ثبت مشخصات نویسندگان (شامل نام، وابستگی نهادی، شماره تلفن همراه، ایمیل، شماره تلفن، آدرس کامل محل کار یا منزل). 2- فرم عدم تعارض منافع؛ و 3- گواهی همانندجویی ایرانداک؛ و 4- فرم امضاشده‌ی تعهدنامه.

11. به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه‌‌های احتمالی، توصیه می­­شود که نویسنده(گان) پیش از ارسال مقاله به این مجله، از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی­های احتمالی را گوشزد کنند.

 اطلاعات تماس:

 پست الکترونیک: 

politics@ut.ac.ir

آدرس الکترونیکی: 

http://jpq.ut.ac.ir

پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران: 

 http://journal.ut.ac.ir

ایمیل دبیر اجرایی:

politics@ut.ac.ir