راهنمای نویسنده

به نام خدا

 دانشگاه تهران

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

 

راهنمای نویسندگان «فصلنامه سیاست»

 

  نحوه ارسال مقاله جهت داوری

از تاریخ 1391/02/01 مقاله‌ها باید به صورت آن لاین (Online Submission) فرستاده ‌شوند. مقاله باید براساس «راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست» موجود در سایت تنظیم شود، و به همراه فرم مشخصات نویسنده/نویسندگان، فرم تعهد، فرم تعارض منافع تکمیل شده، و گزارش همانندجویی در سایت بارگذاری شوند. مقاله‌هایی که فرمت و استانداردهای فصلنامه را رعایت نکرده باشند، به نویسنده مسوول بازگردانده می‌شوند.  در صورتی که نویسنده‌ای از مناسب بودن موضوع مقاله خود برای چاپ در فصلنامه سیاست اطمینان نداشته باشد، حتما پیش از ارسال مقاله، عنوان آن را به کارشناس فصلنامه ایمیل نماید؛ و پس از تایید سردبیر، نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید. در زمان فرستادن مقاله باید به نکات زیر توجه شود:

 

1 ثبت نام کاربر: در سمت راست صفحه روی گزینه «ثبت نام نویسنده» کلیک کنید. برای اعضای هیات علمی دانشگاه‌‌ها (استاد، دانشیار، استادیار)، در زمان تکمیل مشخصات، رتبه علمی نویسنده یا  نویسندگان درج ‌شود (ذکر «عضو هیات علمی» کافی نیست). پس از تکمیل اطلاعات و دریافت شناسه کاربری و کلمه عبور، ‌‌می‌توانید مقاله را ارسال نمایید. اعضای هیات علمی دانشگاه‌‌ها پس از ورود به سامانه در بخش «تنظیمات» و درج اطلاعات شخصی، در صورتی که تمایلی به داوری ندارند، حتما گزینه مربوطه را انتخاب کنند. در صورتی که مایل به داوری برای فصلنامه هستند، گزینه «تمایل به داوری دارم» را انتخاب کنند.

 

2 شناسه کاربری و کلمه عبور: جهت ارسال مقاله، شناسه کاربری و کلمه عبور مورد نیاز است، لذا در حفظ ایمیل ارسالی سامانه کوشا باشید. شناسه کاربری، ایمیل نویسنده ‌‌است. چنانچه کلمه عبور را فراموش کرده‌اید، روی گزینه «ارسال مقاله/ ورود اعضا» در سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس گزینه «نمی‌توانم وارد سامانه بشوم» را انتخاب کنید. ایمیل را تایپ کنید و گزینه «تغییر کلمه عبور» را انتخاب کنید. ایمیلی جهت فعال‌سازی در سیستم ارسال می‌شود. پس از کلیک بر روی لینک فعال‌سازی، کلمه عبور جدید به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. کاربر پس از ورود به کارتابل خود ‌‌می‌تواند در بخش «تنظیمات» در بالای صفحه رمز عبور را به رمز مورد نظر خود تغییر دهد.

 

3 نحوه بارگذاری مقاله در سامانه: جهت ارسال مقاله روی گزینه «ارسال مقاله/ ورود اعضا» کلیک کنید، و پس از ورود به سامانه، مقاله را به صورت یک فایل ( Word) به عنوان {متن اصلی مقاله} و مشخصات نویسندگان را به عنوان  {مشخصات نویسندگان} و فرم تعهد و سایر فرم‌های تکمیل شده را به عنوان {متن ضمیمه} بارگذاری نمایید. از بارگذاری شکل‌‌ها و جدول‌‌ها، نامه به سردبیر و یا بارگذاری فایل pdf  به صورت فایل‌‌های جداگانه خودداری کنید.  فایل را تنها به فرمت Word بارگذاری کنید. نام فایل اصلی «عنوان انگلیسی مقاله» باشد، و نام و مشخصات نویسنده و یا فصلنامه در عنوان فایل و متن مقاله تایپ نشود. چنانچه بارگذاری دقیق و کامل انجام شود، مقاله در قسمت «مقاله‌های در دست بررسی» (در سمت راست صفحه کاربر) قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت، مقاله در بخش «مقاله‌های ناتمام» قرار ‌‌می‌گیرد، و قابل رویت در کارتابل کارشناس جهت بازبینی اولیه نخواهد بود. این بدان معناست که مقاله برای داوری فرستاده نشده است.

 

فرم ثبت مشخصات نویسندگان

 

فایل مشخصات نویسندگان را از اینجا دانلود نمایید.

 

 

فرم تعهدنامه

 

فایل تعهدنامه را از اینجا دانلود نمایید.

 

 

فرم تعارض منافع

 

فایل تعارض منافع را از اینجا دانلود نمایید.

 

 

نکته مهم- هزینههای بررسی اولیه و پذیرش نهایی مقاله‌ها در فصلنامه سیاست:

 از تاریخ  1 مرداد  1399 در هیات تحریریه مقرر شد که برای هر مقاله جهت انجام مراحل داوری مبلغ 2.500.000 ریال و پس از تایید مقاله، مبلغ 1.500.000 ریال دیگر برای چاپ مقاله از نویسندگان محترم دریافت ‌شود. در صورتی که  مقاله از سوی داوران محترم «غیرقابل پذیرش» اعلام شود، مبلغ 2.500.000 ریال اولیه به مولف بازگردانده نمی‌شود.

شماره حساب: 4001070103006825    به نام :  تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی

 شناسه واریز : 348070174140107000000002502202         شناسه شبا: IR830100004001070103006825

 

از نویسنده مسئول مکاتبات خواهشمند است پس از واریز مبلغ موردنظر، رسید بانک را اسکن کند و به عنوان فایل پیوست بارگذاری نماید.

نکته مهم- در زمان مشخص کردن فصلنامه، دقت شود که مقاله برای نشریه مورد نظر ارسال ‌شود، و به اشتباه نام نشریه دیگری انتخاب نشود.

پیش از بارگذاری فایل‌ها به نکات زیر دقت فرمایید:

-     یک فایل از {نوع متن اصلی مقاله} آپلود کنید.

-     همراه با فایل اصلی مقاله، مقاله‌ بدون ذکر نام و آدرس نویسندگان نیز باید فرستاده شود.

-     فایل از نوع «متن ضمیمه» به داور یا داوران نمایش داده نخواهد شد.

-     نکته مهم: ورود به سامانه با نقش "نویسنده" است.

 

4 - بازبینی اولیه یا جمع بندی کارشناس: مقاله پس از ارسال، ابتدا برای کارشناس فصلنامه جهت «بازبینی اولیه» فرستاده خواهد شد. تنظیم مقاله طبق فرمت موجود در سایت و همچنین مطالعه دقیق صفحه «راهنمای نویسنده» جهت رفع اشکالات احتمالی، به عهده نویسنده مسئول مکاتبات است. تذکر نکته به نکته موارد خواسته شده توسط کارشناس برای تمامی مقاله‌های ارسالی امری ناممکن است. در برخی موارد، به دلیل این که نویسنده با دقت و به موقع اقدام به ارسال اطلاعات درخواست شده نکرده است،  مقاله مدت طولانی در مرحله بازبینی اولیه ‌‌باقی می‌ماند. لذا حتما پیش از ارسال مقاله، فایل راهنمای تهیه مقاله موجود در سایت را به دقت مطالعه کنید؛ و موارد ذکر شده در صفحه «راهنمای نویسندگان» را به طور کامل رعایت نمایید. دانلود یکی از مقاله‌های چاپ شده در آخرین شماره‌ی فصلنامه از سایت ‌‌می‌تواند به عنوان نمونه‌ی خوب به نویسنده کمک کند. نام و مشخصات نویسندگان باید در مقاله ارسالی جهت داوری حذف شوند.

 

نکته بسیار مهم: مقاله باید تنها یک بار با یک کد رهگیری مشخص برای فصلنامه ارسال شود. نویسنده مسئول مکاتبات نباید در زمان فرستادن مقاله‌ی بازنگری شده که پس از دریافت نظرات داوران اصلاح شده آن را به عنوان یک مقاله جدید با کد رهگیری مجزا ارسال کند. سابقه مقاله با کد رهگیری اصلی قابل دسترسی است، در حالی که مقاله بازنگری‌شده که به اشتباه با کد جدید و مانند یک مقاله‌ی جدید فرستاده می‌شود، دوباره در مرحله بازبینی اولیه قرار داده می‌شود. توجه شود که نباید فایل مقاله از طریق ایمیل به کارشناس و یا سردبیر فرستاده شود. نویسندگان محترم باید تمام فایل‌ها، مستندات و مکاتبات مربوط به مقاله خود را تنها با استفاده از ایمیل فصلنامه بفرستند.

 

 5 – نحوه پیگیری مقاله: برای پی‌گیری مقاله روی گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات - جعبه مقاله‌ها - کلیک کنید تا از مراحل مختلف پرونده مطلع شوید. مقاله پس از بازبینی اولیه و تأیید کارشناس، برای سردبیر فصلنامه فرستاده خواهد شد. تمامی مراحل از طریق گزینه {تاریخچه} در بخش عملیات قابل رویت ‌‌است.

 

نکته مهم- از فرستادن ایمیل به سردبیر و یا اعضای هیات تحریریه فصلنامه برای پیگیری وضعیت مقاله، و نیز پیگیری حضوری یا از طریق استادان و دانشجویان محترم دانشکده جدا خودداری شود.

****

 اشکالات متداول در مقاله‌های فرستاده شده به فصلنامه

 

-     نام فایل اصلی مقاله (Word)، نام نویسندگان و یا مشخصات آنها است. نام فایل عنوان انگلیسی مقاله باشد.

-   نویسنده از راهنمای قدیمی تهیه مقاله‌ها استفاده ‌‌می‌کند که پذیرفتنی نیست. راهنمای جدید تهیه مقاله به همراه فایل تعهدنامه در سایت در دسترس قرار دارد.

-   نویسنده به اشتباه مقاله را چند بار بارگذاری ‌‌می‌کند؛ و یک مقاله با کدهای رهگیری متفاوت در سایت قرار داده شده است. تنها یک بار باید مقاله بارگذاری شود. در صورت بروز اشتباه، برای کلیه کدهای اختصاص داده شده به یک مقاله اعلام انصراف کنند. تنها یک مقاله (با یک کد رهگیری مشخص) برای کارشناس ارسال ‌شود.

-   نمودارها، اشکال و جدول‌‌های مقاله باید طبق فرمت فصلنامه تهیه شده باشند، و به طور کامل واضح باشند، تا در نسخه چاپی و همچنین انتشار الکترونیکی (فرمتPdf ) قابل مشاهده و واضح باشند.

-     در متن مقاله در اکثر موارد، ﺷﯿﻮه ارﺟﺎع درون ﻣﺘﻨﯽ و ﻣﻨﺒﻊ‌ﻧﻮﯾﺴﯽ ﺑﺮ اﺳﺎس استانداردها و فرمت فصلنامه نیست.

-   واژگان کلیدی انگلیسی باید ترجمه دقیق کلمات کلیدی فارسی باشند، و به ترتیب حرف الفبا از A تا Z در زیر چکیده انگلیسی درج ‌شوند.

 

****


 

 

فرآیند داوری، تصمیمگیری در مورد چاپ مقاله (به روندنما Flowchart   بنگرید)

 

1. پس از ارسال مقاله و سایر فایل‌های ضروری به فصلنامه از طریق سامانه، در مرحله اول مقاله از نظر رعایت راهنمای تدوین توسط گروه کارشناسی فصلنامه بررسی خواهد شد.

 

2. پس از پذیرش اولیه، سردبیر، دبیر تخصصی و کمیته علمی در مرحله دوم مقاله را از نظر کیفیت محتوا و مرتبط بودن موضوع ارزیابی کلی می‌کنند.

 

3. پس از پذیرش در مرحله دوم، مقاله به دو داور فرستاده می‌شود.  داوری تخصصی و دوسو ناشناس است، و نویسندگان و داوران هیچ اطلاعی از هویت یکدیگر ندارند. تصمیم‌گیری در فرآیند داوری به شرح زیر است:

-     اگر دو داور مقاله را «غیر قابل پذیرش» ارزیابی کنند، مقاله رد خواهد شد.

-     اگر نظر یک داور «بازنگری کلی» و داور دوم «غیرقابل پذیرش» باشد، مقاله رد خواهد شد.

-     اگر نظر دو داور «بازنگری کلی» باشد، مقاله برای بازنگری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

-   اگر نظر یک داور «بازنگری جزئی»، و داور دوم «غیرقابل پذیرش» باشد، مقاله به داور سوم فرستاده می‌شود، و با توجه به نظر داور سوم تصمیم گرفته خواهد شد.

-     اگر نظر دو داور «بازنگری جزیی» باشد، مقاله برای بازنگری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

-   اگر نظر دو داور «قابل چاپ» بدون نیاز به بازنگری باشد، برای تصمیم‌گیری به اعضای هیات تحریریه فرستاده خواهد شد.

 

4. پس از انجام اصلاحات پیشنهادی داوران، نویسنده مقاله بازنگری شده را از طریق سامانه به فصلنامه خواهد فرستاد، تا به داوران برای ارزیابی بعدی داده شود. اگر مقاله اصلاح‌شده از سوی نویسنده در مهلت تعیین شده ارسال نشود، به معنای انصراف وی از چاپ مقاله خواهد بود، و در گروه مقالات بازپس گرفته شده طبقه‌بندی خواهد شد.

 

5. کلیه مراحل دریافت، داوری، بازنگری، پذیرش و یا رد و در نهایت انتشار مقالات  از طریق سایت فصلنامه انجام خواهد شد.

 

6. درخواست صدور گواهی پذیرش مقاله پیش از تصویب نهایی هیات تحریریه و یا به صورت دستی پذیرفته نخواهد شد. هیأت تحریریه در رد، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است. مقاله تا زمانی که مطابق راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست تهیه نشده باشد، در جلسه اعضای هیأت تحریریه فصلنامه مطرح نخواهد شد، و گواهی انتشار صادر نخواهد شد. افزون بر این، فصلنامه از صدور گواهی تاریخ‌دار و تعیین دقیق زمان چاپ مقاله‌ای که از نظر علمی پذیرفته شده است، معذور است.

 

7. از آنجایی که فصلنامه بر رعایت اصول اخلاق در پژوهش (و نیز قوانین کمیته بین‌المللی اخلاق در نشر) تاکید دارد، آشکار شدن تخلف‌های علمی نویسند‌ه در هر مرحله‌ای منجر به رد مقاله خواهد شد.

 

در فواصل زمانی معین (در بیشتر موارد هر دو هفته) ایمیلی برای یادآوری به داوران فرستاده می‌شود و در صورت عدم داوری مقاله پس از 6 هفته، مقاله از داور بازپس گرفته می‌شود، و به داور دیگری فرستاده خواهد شد. مدت زمان اخذ گواهی پذیرش در این فصلنامه بستگی به میزان اصلاحات لازم، نظرات تخصصی داوران، سرعت و   دقت نویسنده در مرحله بازنگری، و نظر نهایی هیات تحریریه دارد. صدور گواهی پذیرش  منوط به تایید نهایی هیات تحریریه است، و معمولا بین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.  تصمیم‌گیری هیات تحریریه در مورد پذیرش یا رد هر مقاله بر اساس ارزیابی نظرات تخصصی داوران و سنجش درستی آنها، مستندات علمی، و استدلال قوی انجام  خواهد شد.

 

****

راهنمای تدوین مقاله

مجله تخصصی «فصلنامه سیاست» (که در گذشته با نام مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی  منتشر می‌شد)، قدیمی‌ترین فصلنامه علمی-پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که به صورت فصلنامه 4 بار در سال (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) منتشر می‌‌شود. مقاله‌هایی که برای چاپ در این فصلنامه پذیرش می­شوند، نباید در نشریه دیگری چاپ شده باشند، و یا به­ طور هم­زمان به دیگر نشریات فرستاده شده باشند.  این فصلنامه از پذیرش یادداشت علمی یا مقاله کوتاه معذور است. براساس تصمیم جدید هیات تحریریه شیوه‌نامه نگارش مقاله برای فصلنامه بروزرسانی شده است؛ و پذیرش هر مقاله‌ای بستگی به رعایت اصول این شیوه‌نامه دارد.

 

ویژگی‌های ظاهری مقاله

  1. رعایت استانداردهای ظاهری فصلنامه (نوع فونت و اندازه‌ها و...)
  2. کلیه بخش­های مقاله روی کاغذ سفید به ابعاد 21 × 7/29 سانتی­متر (A4) و با فاصله خطوط یک (Single) و 4.5  سانتی­متر در چپ و راست و 5.1 سانتی متر در بالا و پایین، با نرم­افزار Microsoft Word  تهیه ‌شود.
  3. فاصله میان سطور ۵/۱سانتی‌متر باشد. شماره صفحه در متن در پایین هر صفحه ذکر شود.
  4. شمار کلمات با احتساب چکیده و فهرست منابع بین 6000-8000 کلمه (بین 17 تا 20 صفحه).اگر مقاله‌ای بیش از 8000 هزار واژه باشد، به نویسندگان بازگردانده می‌شود.
  5. در نگارش مقاله توصیه می­شود که تا حد امکان از به­ کار بردن واژه­‌‌های بیگانه پرهیز شود. استفاده از واژه­‌‌های مصوب فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران، توصیه می­‌شود. مهمترین اسامی، واژه­های تخصصی، و سایر اصطلاحات خارجی را در متن زیرنویس به زبان انگلیسی ذکر کنید.
  6. در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شود (به استثنای اعداد داخل جدول­ها، شکل­ها و شماره رفرنس­های ارائه شده در پایان جمله و شماره­گذاری فرمول­ها).
  7. در متن مقاله، % به صورت کلمه درصد نوشته شود (به استثنای جدول­ها و شکل­ها).
  8. چکیده فارسی و انگلیسی در دو برگه جداگانه به­ ترتیب در ابتدا و انتهای مقاله ارائه ‌شود.
  9. استفاده از زیرنویس(Footnote) تنها در مواردی جایز است که نویسنده ‌‌ مطلبی را باید بیشتر توضیح دهد، و باید تا حد ممکن کمتر در مقاله گنجانده شود.

10. فرمت جدول­ها از نوع راست به چپ باشد.

11. کادر اطراف نمودارها حذف شود.

12. میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد، و بعد از این علامت­ها یک فاصله (Space) درج ‌شود.

13. ابتدای هر پاراگراف به صورت تورفته (Indent) به میزان 0.5 سانتی­متر باشد.

14. در چکیده فارسی، متن مقاله، جدول­ها و شکل­ها، تاریخ­ها به شمسی و فقط در چکیده انگلیسی به میلادی ارائه ‌شود.

15. نقل‌قول‌های مستقیم بیش از 30 کلمه، به‌صورت جدا از متن با تورفتگی (نیم‌سانتی‌متر) از طرف راست (با قلم شمارة ۱1) ذکر شود.

16. در هر قسمت از مقاله که به یک جدول و یا شکل اشاره شد، بلافاصله بعد از پاراگراف، جدول و یا شکل مربوطه ارائه شود. ذکر عنوان در بالا  و ارائه منبع در پایین جدول‌ها، شکل‌ها، نمودارها الزامی است.

17.   فارسی‌سازی کلیه نمودارها، نقشه‌ها، جدول‌ها و فرمول‌ها الزامی است.

18.   اشکال کامپیوتری، ترسیمی و عکس‌ها باید به طور کامل واضح باشند.

19. رعایت نوع و اندازه فونت در بخش‌های مختلف مقاله به شرح جدول زیر الزامی است.

 

  بخش مقاله

اندازه  

  نوع حروف

   نوع فونت

  عنوان فارسی

  14 

  (Bold)     پررنگ

  B Titr

  عناوین بعدی مقاله (به ترتیب نزولی)

  (12، 13، 14) 

  (Bold)     پررنگ

  B Yagut

  چکیده و واژگان کلیدی فارسی

  10

  عادی

  B Lotus

  چکیده و واژگان کلیدی انگلیسی

  11

عادی  

  Times New Roman

  متن مقاله

  12

  عادی

  B Lotus

  مطالب داخل شکلها و جداول

  10

  عادی

  B Lotus

  منابع درون متنی فارسی

  9

  عادی

  B Lotus

  منابع درون متنی انگلیسی

  9

  عادی

  Times New Roman

  منابع فارسی

  9

  عادی (مورب برای عنوان کتاب/فصلنامه)

  B Lotus

  منابع انگلیسی

  9

  عادی (مورب برای عنوان کتاب/فصلنامه)

  Times New Roman

  زیرنویس فارسی

  9

  عادی

  B Lotus

  زیرنویس انگلیسی

  9

  عادی

  Times New Roman

 

 

بخش­های مختلف مقاله

 قسمت­های مختلف مقاله به ­ترتیب شامل: برگ شناسه و تعهدنامه، عنوان، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، متن مقاله، نتیجه، منابع، عنوان انگلیسی، چکیده انگلیسی، واژگان کلیدی انگلیسی است.

 

1. شناسه و تعهدنامه مقاله

  به همراه هر مقاله لازم است یک صفحه در برگیرنده­ عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی و مرتبه علمی نویسنده یا نویسندگان، و نام و نشانی مؤسسه­ای که نویسنده یا نویسندگان در آنجا اشتغال دارند، شماره تلفن همراه نویسنده یا نویسندگان، شماره تلفن محل کار، شماره نمابر (فاکس) و پست الکترونیکی نویسنده یا نویسندگان مشخص شود. فرم تعهدنامه در سایت فصلنامه (http://JPQ.ut.ac.ir) در دسترس است. امضای نویسندگان در این فرم الزامی است؛ و امضا از طرف دیگران پذیرفتنی نیست.  

 

2. عنوان، چکیده، چکیده مبسوط انگلیسی و واژگان کلیدی (صفحه اول)

-     عنوان مقاله باید کوتاه و از محتوای مقاله برگرفته شده باشد، و به سهولت برای خواننده قابل درک باشد. در عنوان مقاله و چکیده به‌جز در موارد مقیاس‌های استاندارد از کلمات اختصاری استفاده نشود. چکیده فارسی در یک پاراگراف و بین 200 تا 250کلمه ارائه ‌شود؛ و در بخش چکیده­های فارسی و انگلیسی، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. چکیده باید بیان­گر مساله، هدف، روش و دستاوردهای پژوهش باشد. در پایین چکیده، واژگان کلیدی ذکر ‌شود. در این بخش، حداکثر نه کلمه کلیدی به ترتیب حروف الفبا نوشته شود.

-     چکیده مبسوط انگلیسی  (600-1000 واژه) دربردارنده قسمت‌های طرح مساله، روش پژوهش، چارچوب نظری یا مفهومی، پرسش، فرضیه و دستاوردهای پژوهش.

-     چکیده فارسی و انگلیسی استاندارد در حداکثر 250 واژه با اشاره مستقیم به مساله پژوهش، روش پژوهش، و دست‌آوردها.

 

3. مقدمه (صفحه دوم): در یک یا دو صفحه ارائه ‌شود، و در آن به بیان مساله پژوهش، اهمیت موضوع و  دلیل انتخاب آن، و اهداف پژوهشی اشاره شود. ضمن مرور پژوهش­های پیشین، در پاراگراف آخر هدف پژوهش توضیح داده شود.

 

4. متن مقاله: باید به مرور و نقد نظریه‌ها و پژوهش­های پیشین و بیان نقاط قوت، ضعف و محدودیت‌های ادبیات پژوهش اختصاص داده شود. پرسش‌های پژوهش، مبانی نظری مفاهیم و تعاریف بکار رفته، فرضیه پژوهش، روش گردآوری و تحلیل داده‌ها.

 

5. نتیجه: یافته‌ها و دستاوردهایحاصله از پژوهش در پایان مقاله ارائه شود.

 

6. منابع و مآخذ:  در این بخش، فقط «منابع ذکر شده در متن مقاله» مطابق دستورالعمل مشخص شده در «اصول استناددهی فصلنامه سیاست» ارائه شوند. کلیه منابع ارجاع داده شده در متن باید در این بخش آورده شوند. ابتدا منابع فارسی و سپس منابع انگلیسی براساس حروف الفبا شماره­گذاری و تنظیم شوند. اصول استناد درون متنی و کتاب‌نامه‌نویسی مطابق استاندارد فصلنامه باید رعایت شوند.

 

7 . عنوان و چکیده انگلیسی (Abstract) (صفحه آخر):  در آخرین صفحه، عنوان، چکیده انگلیسی و واژگان کلیدی ارائه شود و چکیده حداکثر 10 سطر باشد. چکیده انگلیسی ترجمه کامل و صحیح چکیده فارسی باشد و در صورت تغییر و بازنگری چکیده فارسی، تغییرات در چکیده انگلیسی نیز اعمال شود. تاریخ­های مورد اشاره در چکیده انگلیسی باید به میلادی تبدیل شوند. کلمات کلیدی عیناً ترجمه کلمات کلیدی فارسی (به­ترتیب از A تا Z) و حرف اول کلمات با حرف بزرگ باشد. کلمات کلیدی انگلیسی ارائه شده براساس حروف الفبا و عیناً ترجمه کلمات فارسی باشد. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

 

راهنمای تنظیم فایل مشخصات نویسندگان به انگلیسی 

فارسی

انگلیسی

استاد

Professor

دانشیار

Associate Professor

استادیار

Assistant Professor

مربی

Instructor

نویسنده مسوول

Corresponding Author

دانش آموخته دکتری  در علوم سیاسی

PhD in Political Science

دانشجوی دکترا در علوم سیاسی

PhD Candidate in Political Science

گروه علوم سیاسی

Department of Political Science

گروه روابط بینالملل

Department of International Relations

گروه مطالعات منطقه‌ای

Department of  Regional Studies

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

Faculty of Law and Political   Science

 

8. فرم تضاد منافع:  نویسندگان باید  تضاد منافع خود را در قبال مقاله ارسالی به فصلنامه اعلام کنند. در مواردی نیز که تضاد منافع وجود ندارد، باید در یک پاراگراف کوتاه به شرح زیر این مطلب در انتهای بخش «نتیجه»‌ی نهایی مقاله و پیش از «بخش منابع» بیان شود:

بیانیه نبود تعارض منافع: نویسندگان اعلام میکنند که تعارض منافع وجود ندارد؛ و تمام مسائل اخلاق در پژوهش را که شامل پرهیز از دزدی ادبی، انتشار و یا ارسال بیش  از یک بار مقاله، تکرار پژوهش دیگران، داده‌سازی یا جعل داده‌ها، منبع‌سازی و جعل منابع، رضایت ناآگاهانهی سوژه یا پژوهش‌شونده، سوء رفتار و غیره می‌شوند، به طور کامل رعایت کردهاند.

 

در مواردی که نویسنده یا نویسندگان مقاله برای اجرای مراحل مختلف پژوهش از فرد یا نهادی حمایت مالی شده باشند، باید در قسمت «تقدیر و سپاس» نام حامیان ذکر شوند. اگر تضاد منافع بین نویسـندگان یـا حامیـان مـالی آنها بوجود آید، فصلنامه مسوولیتی در قبال حل این اختلاف نخواهد داشت، و اقدام به بازگرداندن مقاله خواهد کرد. تاکید می‌شود که پیش از فرستادن مقاله، نویسنده یا نویسندگان برای رفع مسایل مرتبط با تضاد منافع اقدام کنند.

 

 

شیوه استناد و منبع نویسی فصلنامه سیاست

-   هر نام‌ و اصطلاح غیرفارسی که در متن به فارسی ذکر می‌شود، و مترادف انگلیسی آن  بار نخست که در متن آورده می‌شود، در زیرنویس نوشته شود.

-   نویسنده باید به نوآوری در مقاله توجه ویژه داشته باشد، و از منابع به‌روز استفاده شود. در هر صورت، بیشتر منابع باید در ده سال اخیر منتشر شده باشند.

-   منابع استفاده  شده باید در متن ذکر شده باشند، و اطلاعات کامل آنها  در بخش «منابع و مآخذ» در انتهای مقاله ذکر شوند. ذکر تاریخ دسترسی به منابع اینترنتی الزامی است.

-   فهرست منابع خارجی (ترکی، روسی، و ...) باید افزون بر زبان خارجی مذکور در دو فهرست جداگانه به فارسی و انگلیسی ترجمه شده و در انتهای «منابع و مآخذ» ارائه شوند.

-     ترجمه منابع فارسی  در «منابع و مآخذ» با قید  [in Persian] در داخل کروشه.

-   از یک سو استناد-به-خود بیش از 3 مورد جایز نیست؛ و از سوی دیگر استناد به اثر (مقاله یا کتاب) دیگران به صورت نقل قول مستقیم در حجمی بیش از 2 پاراگراف کوتاه توصیه نمی‌شود. حداکثر منابع انگلیسی 40 و فارسی 40 باید باشد، مگر در موارد بسیار استثنایی.

-   اطلاعات منابع از جمله شماره صفحات باید به صورت کامل ذکر شوند. ذکر کد DOI  مقاله الزامی است، و در صورت نبود این کد درج لینک مستقیم دسترسی در پایان هر منبع آورده شود.

 

نکته مهم- نویسندگان موظف به رعایت رسمالخط فارسی، و نیز نکات ویرایشی و نگارشی هستند. باید برای ارجاع‌دهی از راهنمای زیر استفاده شود. در مواردی که در اینجا مشخص نشده‌اند،  به رسم‌الخط  APA مراجعه کنید.

 

اصول استناددهی بخش‌های اصلی مقاله

بخش‌های مقاله

 

نمونه مورد نظر فصلنامه

 

ارجاعات درون متنی

ارجاعات در متن مقاله بین پرانتز (نام خانوادگی نویسنده، سال: شمارة صفحه/ صفحات)

(حسنی، 1400: 25)

(امیدوار و گلکار، 1398: 21-19)

(تهرانی و دیگران، 1395: 14)

(Jones, 2021: 152)

(Mcgeer & Pettit, 2020: 47)

(Smith, et al. 2021: 8)

 

 

 

 

 

مقاله

(یک نویسنده در مقاله فصلنامه):

نام خانوادگی،  نام نویسنده. (سال انتشار) «عنوان مقاله،» نام فصلنامه {با حروف مورب} سال، شماره: شماره صفحات. کد DOI (یا در صورت نبود این کد) لینک دسترسی (تاریخ مراجعه به سایت).

افتخاری، قاسم. (1399، زمستان)  «بنیادهای نظری روش‌های بازتاب‌گرا و خردگرا در فهم کنش اجتماعی انسان،» فصلنامه سیاست، 50، 44، صص 1065-1051.  DOI: JPQ.2020.304579.1007607/10.22059  (دسترسی در 12 تیر 1399).

(دو نویسنده در مقاله فصلنامه):

نام خانوادگی، نام کوچک نویسنده اول؛ نام کوچک و نام خانوادگی نویسنده دوم. (سال انتشار) «عنوان مقاله،» عنوان فصلنامه، سال، شماره، شماره صفحات. کد DOI (یا در صورت نبود این کد) لینک دسترسی (تاریخ مراجعه).

عبدللهیان، حمید؛ مهین شیخ انصاری. (1395) «مفهوم‌سازی و عملیاتی کردن کنش ارتباطی هابرماس در فیسبوک،» مجله جامعه‌پژوهی فرهنگی، 7، 3، صص 126-97.

Author. (Year, Month) "Article Title," Journal Title Volume, Issue: Page numbers or Other identifying information, DOI/URL.

Head, William. (2013, Winter) “The Battles of Al-Fallujah,” Air Power History 60, 4: 34-35. www.jstor.org/stable/26276386 (Accessed 26 May 2021).

Authors. (Year, Month) "Article Title," Journal Title Volume, Issue: Page numbers or Other identifying information, DOI/URL.

Bricker, Christine; and Scott LaCombe. (2020) "The Ties that Bind Us: The Influence of Perceived State Similarity on Policy Diffusion," Political Research Quarterly 74, 2: 377-387. DOI/10.1177/1065912920906611/.

Black, Ryan C.; Rachel A. Schutte; and Timothy R. Johnson. (2013, December) “Trying to Get What You Want,” Political Research Quarterly 66, 4: 826-901. DOI:10.1177/1065912913482757.

Name of First Author et al.  (Year, Month) "Article Title," Journal Title Volume, Issue: Page numbers or Other identifying information, DOI/URL.

Connor, James et al. (2021) "Military Loyalty as a Moral Emotion," Armed Forces & Society 47, 3: 530-550. DOI: 10.1177/0095327X19880248/.

 

مجله

Author.  (Year, Month) "Article Title," Magazine Title.DOI/URL (if online).

MacDonnell, Kevin. (2014) “Mark Twain's Pen Name: A New Theory,” American History. Available at: http://navigator-ship.passhe.edu/login?url=http://search.ebscohost.com (Accessed 20 May 2021).

 

روزنامه

Author.  (Year, Month) "Article Title," Newspaper Title. DOI/URL (if online).

Bernstein, Lenny.  (2014, February 10) “California Drought Hits Farmers Hardest,” Washington Post. Available at: http://www.washingtonpost.com/national/health-science (Accessed 20 May 2021).

 

 

 

 

کتاب

(یک نویسنده):

نام خانوادگی، نام کوچک نویسنده. (سال انتشار) عنوان کتاب }با حروف مورب{ شهر محل نشر: نام ناشر.

دانش، تاج زمان. (1393)  دادرسی اطفال بزهکار در حقوق تطبیقی. تهران: نشر میزان.

دهخدا، علی‌اکبر. (1377)  لغت‌نامه. تهران: موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، چ 2 از دوره جدید.

صافی، قاسم. (1389)  از چاپخانه تا کتابخانه: مراحل کتاب‌نویسی، چاپ سپاری، کتابداری، کتابخوانی و نشر. تهران: موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، چ 6.

Author. (Year of Publication) Title. Place of Publication: Publisher.

Osiewicz, Przemyslaw. (2021) Foreign Policy of the Islamic Republic of Iran: Between Ideology and Pragmatism. London: Routledge.

(دو نویسنده):

نام خانوادگی، نام کوچک نویسنده اول؛ نام کوچک نویسنده دوم، نام خانوادگی نویسنده دوم. (سال انتشار) عنوان کتاب }با حروف مورب{ شهر محل نشر: نام ناشر.

الوانی، مهدی؛ حسن دانایی‌فرد. (1380) گفتارهایی در فلسفه تئوری‌های سازمان دولتی. تهران: صفار.

1st Author Surname, First name; and 2nd Author First Name, Surname. (Year) Book Title: Subtitle. Place of Publication: Publisher.

Bjørnæs, Christian; and Pål Prestrud. (2012) The State of the Poles: Climate Lessons from the International Polar. Oslo: Unipub.

Carroll, Susan J.; and Richard L. Fox. (2018) Gender and Election. Oxford: Oxford University Press.

(بیش از دو نویسنده):

نام نویسنده اول و دیگران. (سال انتشار) عنوان کتاب}با حروف مورب{. محل نشر: ناشر.

ممتاز، جمشید ممتاز  و دیگران. (1397)  تجاوز عراق به ایران و موضع‌گیری سازمان ملل متحد. تهران: موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، چ 2.

(More than one Author)

Authors et al. (Year) Book Title: Subtitle. Place of Publication: Publisher.

Dawes, Daniel E.; David R. Williams et al. (2020) The Political Determinants of Health. Baltimore: Johns Hopkins University Press.

(More than one Editors)

Name of Editor et al, eds. (Year) Book Title. Place of Publication: Publisher.

Valelly, Richard et al, eds. (2016) The Oxford Handbook of American Political Development. Oxford: Oxford University Press. 

(Author plus Editor)

Name of Author. (Year) "Chapter Title,” in  Name of Editor, ed.  Title of Book. Place of Publication: Publisher.

MacIntyre, Alasdair. (1998) “Politics, Philosophy and the Common Good,” in Kevin Knight, ed. The MacIntyre Reader. Cambridge: Polity.

(Authors plus Translator)

Author. (Year) Title, trans. Name. Place of Publication: Publisher.

Marquez, Gabriel Garcia. (1970) One Hundred Years of Solitude, trans. Gregory Rabassa. New York: Harper and Rowe.

 

 

 

 

فصلی از کتاب

نام خانوادگی، نام نویسنده. (سال انتشار) «عنوان فصل،» در نام خانوادگی/نام گردآورندگان، عنوان کتاب }با حروف مورب{ شهر محل نشر: نام ناشر، شماره صفحات.

کولایی، الهه. (1384) «جدایی اوکراین از روسیه،» در الهه کولایی و دیگران،  افسانه انقلاب‌های رنگی. تهران: موسسه ابرار معاصر، 151-127.

نام فرد یا سازمان گردآورنده. (سال)  عنوان مجموعه مقالات همایش }با حروف مورب{ شهر محل نشر: نام ناشر.

ستاد بزرگداشت انقلاب مشروطه. (1383) مجموعه سخنرانیها و مقالات همایش علمی انقلاب مشروطه. تبریز: ستوده.

(Chapter in a Single Author Book)

Author. (Year) "Chapter Title," Title of Book. Place of Publication: Publisher.

Matthews, Donald G. (1965) “The Radical Alternative to Compromise,” Slavery and Methodism. Princeton, NJ: Princeton University Press.

(Chapter in an Edited Book- One Author, One Editor)

Author. (Year) "Chapter Title," in Editor, ed. Title of Book. Place of Publication: Publisher.

Higgs, Malcolm. (2001) “Change and Its Leadership: The Role of Positive Emotions,” in Alex Linley, ed. The Oxford Handbook of Positive Psychology. Oxford: Oxford University Press.

(Chapter in an Edited Book- One Author, Two Editors)

Author. (Year) "Chapter Title," in Names of Editors, ed. Title. Place of Publication: Publisher.

Calhoun, Craig. (1998) “The Public Good as a Social and Cultural Project,” in Walter Powell and Elizabeth Clemens, eds. Private Action and the Public Good. New Haven, CT: Yale University Press.

 (Chapter in an Edited Book- Two Authors, Two Editors)

Authors. (Year) "Chapter Title," in Names of Editors, ed. Title. Place of Publication: Publisher.

Friedland, Roger; and Robert R. Alford. (1991) “Bringing Society Back In: Symbols, Practice and Institutional Contradictions,” in Walter Powell and Paul DiMaggio, eds. The New Institutionalism in Organizational Analysis. Chicago: University of Chicago Press.

کتاب ترجمه شده

(یک نویسنده و یک مترجم):

نام نویسنده. (سال) عنوان کتاب {با حروف مورب}، ترجمه نام مترجم. شهر محل نشر: ناشر.

قمی، میرزا ابوالقاسم. (1387) جامع‌الشتات، ترجمه ابوالقاسم گرجی. تهران: انتشارات دانشگاه تهران، جلد 4.

(یک نویسنده و بیش از یک مترجم):

نام نویسنده. (سال) عنوان کتاب {با حروف مورب}، ترجمه نام مترجم‌ها. شهر محل نشر: ناشر.

رینالدا، باب. (1398) تاریخ سازمان‌های بین‌المللی از 1815 تا امروز، ترجمه نسرین مصفا، عبدالرحمن عالم و بهرام مستقیمی. تهران: موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران.

Author. (Year) Title, trans. Name of translator. Place: Publisher.

Kant, Immanuel. (1951) Critique of Judgement, trans. James Meredith. Oxford: Oxford University Press.

پایان‌نامه

نام دانشجو. (سال) عنوان{ با حروف مورب}، پایان‌نامه کارشناسی ارشد {یا دکترا}، دانشکده، نام دانشگاه، شهر/کشور محل دانشگاه.

حسنی، محمدرضا. (1399)  توسعه سیاسی در خاورمیانه، پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه تهران، تهران/ایران.

Student Name. (Year) Thesis/Dissertation Title, A PhD Dissertation, [OR] A Master's Thesis, Name of Academic Institution, Place.

Haflidson, Ron. (2014) Saint Augustine on the Role of the Holy Spirit in Judgment, A PhD Dissertation in Divinity,  University of Edinburgh, UK.

 

استناد به منابع الکترونیکی

نام خانوادگی، نام نویسنده {یا نام سازمان}. (سال انتشار) «عنوان متن،» نشانی کامل سایت جهت بازیابی متن (تاریخ دسترسی به متن).

معاونت پژوهش‌های اقتصادی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. (1400، اردیبهشت 5). «بررسی تحولات بازار کار ایران طی دوره 1398-1393،» تهیه و تدوین مهران بهنیا، شماره مسلسل 17477. دسترسی در:  https://rc.majlis.ir/fa/report/show/1653666

(بدون نام نویسنده)

«عنوان متن،» (سال انتشار)  نشانی کامل سایت جهت بازیابی متن (تاریخ دسترسی به متن).

«شعارهای تبلیغاتی: عاملی موثر در جلب آرای عمومی،» (1400، خرداد 6) خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران. دسترسی در: https://www.irna.ir/news/84346084/.

Author. (Year, Month) "Article Title," Journal Title Volume, Issue: Page Numbers {or Other Identifying Information}. Available at: DOI/URL (Accessed Date).

Turbian, Kate L. (2018, April) A Manual for Writers of Research Papers, Theses, and Dissertations. Available at: https://www.chicagomanualofstyle.org/turabian.html (Accessed 20 May 2021).

Author. (Year) Title. Place of Publication: Publisher. Format, DOI {or Identifying Information}.

Chan, Mimi. (2000)  All the King’s Women. Hong Kong: Hong Kong University Press. PDF e-book.

 

 نکات مهم پایانی برای نویسندگان محترم:

1-   با هدف افزایش خوانندگان بین‌المللی و نمایه شدن در پایگاه‌های بین‌المللی، در مقاله‌های فرستاده شده، چکیده و فهرست منابع به انگلیسی نیز ارائه شوند.

2-   تعداد نویسندگان مقاله نباید بیش از دو نفر باشد. در مقاله مستخرج از پایان‌نامه دکترا، استاد راهنما نویسنده مسئول خواهد بود. درج نام نویسنده‌ای غیر از استاد راهنما (و یا یکی از مشاوران با تایید راهنما) و دانشجو در این مقاله‌ها ممنوع است. آپلود تصویر تصویب‌نامه پروپوزال در قسمت فایل‌های تکمیلی الزامی است. مقالات دانشجویی به صورت تنهایی ارائه نشود، حتما با تایید و همکاری استاد راهنما تهیه شده باشند. استاد راهنما باید مسوولیت مقاله را برعهده داشته باشد.

 

3-   فصلنامه سیاست از قوانین کمیته بین‌المللی اخلاق در نشر (COPE) پیروی می‌کند. زمانی که سرقت علمی و هر گونه تخلف علمی از اصول اخلاق در پژوهش در مقاله‌ی ارائه شده به فصلنامه محرز شود، بی‌درنگ از دستور کار داوری خارج می‌شود؛ و حق هیات تحریریه برای هرگونه اقدام لازم در چارچوب مقررات محفوظ است.

 

4-   دانشجویان باید مقاله خود را به همراه یک عضو هیات علمی دانشگاه به صورت مشترک ارسال کنند. اگر مقاله آنها مستخرج از پایان‌نامه است، باید پروپوزال تصویب شده خود و تأییدیه استاد راهنما (به عنوان نویسنده مسوول)  را نیز بفرستند.

 

5-   هیات تحریریه فصلنامه سیاست در رد، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است.

 

6-   مسئولیت کامل نظرهای ابراز شده در مقاله­‌‌ و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهشگران به عهده نویسنده یا نویسندگان مقاله است.

 

7-   مقاله‌هایی که مطابق راهنمای تهیه مقاله فصلنامه سیاست تهیه نشده باشند، در جلسه اعضای هیأت تحریریه فصلنامه مطرح نخواهند شد.

 

8-   باید چهار فرم اصلی تکمیل شده زیر به همراه فایل مقاله از طریق سامانه فرستاده شوند: 1- فرم ثبت مشخصات نویسندگان (شامل نام، وابستگی نهادی، شماره تلفن همراه، ایمیل، شماره تلفن، آدرس کامل محل کار یا منزل). 2- فرم نبود تعارض منافع؛ و 3- گواهی همانندجویی ایرانداک؛ و 4- فرم امضاشده‌ی تعهدنامه.

 

9-   به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه‌‌های احتمالی، توصیه می­­شود که نویسنده یا نویسندگان پیش از ارسال مقاله به این فصلنامه، از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی­های احتمالی را گوشزد کنند.

 

10-   اطلاعات تماس با دفتر فصلنامه:

 

 پست الکترونیک: 

politics@ut.ac.ir

آدرس الکترونیکی: 

http://jpq.ut.ac.ir

پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران: 

 http://journal.ut.ac.ir

ایمیل دبیر اجرایی:

politics@ut.ac.ir